Kao uraru kroz ruke su mi prošli svi satovi, od Darwila do Rolexa

Stari Darwil satovi su se nekada popravljali u radnjama urara u velikim količinama. To su bili najčešći satovi na području Jugoslavije.

Prva stvar je da je to jedan od prvih satova sa kojima sam se susreo kad sam ga kupio u 6-7 razredu od jednog prijatelja iz škole. Štedio sam od para za užinu, pa sam mogao da kupim polovne satove. Bio sam najvjerojatnije 7.razred kad sam kupio prvi Darwil sat od prijatelja. Imao sam 13-14 godina. Poznajem marku Darwil već nekih 30-tak godina.

On je imao jako veliki natpis Darwil i imao je krunu. Ko je bio monarhista, kruna mu je odgovarala. Imao je i orla pozadi, slično njemačkom orlu. Imao je lijep logo. Ne znam simboliku udarenog štambilja na poklopcu. U pitanju je orao sa krunom. Svi natpisi Darwil su pisani. Samo je na automatiku štampani natpis Darwil. Ti satovi imali su broj modela i serijski broj. 

Na oba moja sata piše 7041, i to su izgleda brojevi modela. Ti brojevi su gravirani. Orao sa krunom je zaštitni znak Darwila i trebalo bi to zadržati. Na samom brojčaniku je kruna sa natpisom, a pozadi je orao sa natpisom i krunom. Na tom kvarcnom satu koji smo posljednji put vidjeli bio je orao na brojčaniku sa krunom i natpisom. Brojčanik koji ima samo natpis koji je odštampan, djeluje znatno jeftinije i sat djeluje jeftinije. Sve firme gledaju da njihovi satovi reljefno istaknu taj svoj znak, čak i natpis, uključujući Omegu i Breitling. Longines ima krila na satu i natpis. Omikron je imao nekog slona sa petokrakom pozadi. Naprijed je imao samo odštampan naziv. 

Ti satovi su bili popularni kod srednjeg društvenog sloj do neke gospode koji nisu željeli mnogo da daju za sat. Darwil je bio najpristupačniji sat iz švicarske industrije satova na našem tržištu.